Programy ochrony powietrza i plany działań krótkoterminowych
Programy ochrony powietrza (POP) są aktami prawa miejscowego, których zadaniem jest poprawa jakości powietrza poprzez realizację działań naprawczych przez organy i podmioty w nich wskazane oraz doprowadzenie wskaźników poziomów zanieczyszczeń do poziomów dopuszczalnych lub docelowych.
Plany działań krótkoterminowych (PDK) tworzone są w związku z wystąpieniem w danej strefie ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego, informowania, dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu.
W województwie warmińsko-mazurskim wyznaczono 3 strefy, w których Główny Inspektor Ochrony Środowiska dokonuje oceny jakości powietrza:
• strefa miasto Olsztyn,
• strefa miasto Elbląg,
• strefa warmińsko-mazurska.
Na podstawie wyników corocznej oceny poziomów substancji w powietrzu w danej strefie i dokonanej przez GIOŚ klasyfikacji stref oraz w związku z występowaniem ryzyka przekroczenia i przekroczeniami poziomu alarmowego, informowania, dopuszczalnego lub docelowego substancji w powietrzu w danej strefie, Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego określił aktualnie obowiązujące dokumenty strategiczne tj.:
1) „Program ochrony powietrza dla strefy miasto Olsztyn ze względu na przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu PM10” - Uchwałą Nr XIX/446/16 z dnia 30 sierpnia 2016 r.
2) „Program ochrony powietrza dla strefy miasto Elbląg ze względu na przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 i poziomu docelowego benzo(a)pirenu zawartego w pyle PM10 wraz z planem działań krótkoterminowych“ - Uchwałą Nr XVI/281/20 z dnia 26 maja 2020 r.
oraz
3) „Plan działań krótkoterminowych dla strefy miasto Olsztyn ze względu na ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu docelowego benzo(a)pirenu w pyle PM10” - Uchwałą Nr XVI/282/20 z dnia 26 maja 2020 r.
4) „Plan działań krótkoterminowych dla strefy miasto Olsztyn ze względu na ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10” - Uchwałą Nr XVI/283/20 z dnia 26 maja 2020 r.
5) „Aktualizację Programu ochrony powietrza dla strefy warmińsko-mazurskiej ze względu na przekroczenie poziomu dopuszczalnego PM10 i poziomu docelowego benzo(a)pirenu zawartego w pyle PM10 wraz z planem działań krótkoterminowych” - Uchwałą Nr LI/772/23 z dnia 27 czerwca 2023 r.
PODSUMOWANIA DO PRZYJĘTYCH DOKUMENTÓW
Podsumowania do programów ochrony powietrza:
1. Program ochrony powietrza dla strefy miasto Olsztyn (PM10)
2. Program ochrony powietrza dla strefy miasto Elbląg (B(a)p i PM10)
3. Aktualizacja Programu ochrony powietrza dla strefy warmińsko-mazurskiej
Podsumowania do planów działań krótkoterminowych:
1. Plan działań krótkoterminowych dla strefy miasto Olsztyn (B(a)p)
2. Plan działań krótkoterminowych dla strefy miasto Olsztyn (PM10)
SPRAWOZDAWCZOŚĆ I MONITORING
Zarząd Województwa monitoruje postęp realizacji działań naprawczych określonych w ww. Programach i Planach oraz ich aktualizacjach, w związku z tym wójt, burmistrz, prezydent miasta oraz starosta zobowiązani są do składania corocznych sprawozdań okresowych z realizacji tych działań, w terminie do dnia 15 lutego po zakończeniu roku objętego okresem sprawozdawczym, przy czym:
- sprawozdania okresowe z realizacji programu ochrony powietrza i planu działań krótkoterminowych dla strefy warmińsko-mazurskiej, powinny być przekazywane za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej Zarządowi Województwa i Warmińsko-Mazurskiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska w postaci elektronicznej w wersji edytowalnej i zawierać informacje zgodnie z zakresem i układem określonym w Załączniku nr 9 do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 15 lutego 2023 r. w sprawie zakresu i sposobu przekazywania informacji dotyczących zanieczyszczenia powietrza.
- sprawozdania okresowe z realizacji programów ochrony powietrza i planów działań krótkoterminowych dla stref miasto Olsztyn i miasto Elbląg, powinny być przekazywane Zarządowi Województwa za pomocą platformy sprawozdawczej, służącej do elektronicznego raportowania efektów realizacji działań naprawczych: Elektroniczny system sprawozdawczy (kliknij) oraz Warmińsko-Mazurskiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska w postaci elektronicznej w wersji edytowalnej i zawierać informacje zgodnie z zakresem i układem określonym w Załączniku nr 9 do ww. rozporządzenia.
Wraz ze sprawozdaniem okresowym organy wykonawcze gmin i powiatów zobowiązane są do corocznego przekazywania Zarządowi Województwa zestawienia informacji o wydawanych decyzjach oraz zgłoszeniach (wydanych na podstawie art. 152 ustawy Prawo ochrony środowiska), których ustalenia przyczyniają się do poprawy stanu jakości powietrza oraz zestawienia informacji o wydawanych aktach prawa miejscowego (np. mpzp). Informacje te należy przekazywać w edytowalnej formie elektronicznej zbiorczo, raz na rok. Wzory tabel sprawozdawczych (kliknij).
Ponadto organy wykonawcze gmin i powiatów przekazują Zarządowi Województwa sprawozdanie końcowe z realizacji programu ochrony powietrza i jego aktualizacji lub planu działań krótkoterminowych w terminie 5 miesięcy po zakończeniu ich realizacji obejmujące cały okres realizacji programu lub planu, w postaci elektronicznej w wersji edytowalnej i zawierać informacje zgodnie z zakresem i układem określonym w Załączniku nr 9 do ww. rozporządzenia.
Sprawozdania okresowe z programów ochrony powietrza i planów działań krótkoterminowych:
- Sprawozdania okresowe z realizacji POP i PDK za 2022 r.
- Sprawozdania okresowe z realizacji POP i PDK za 2023 r.
- Sprawozdanie końcowe z realizacji POP dla strefy warmińsko-mazurskiej za lata 2020-2023
- Sprawozdanie końcowe z realizacji POP dla strefy miasto Olsztyn B(a)P za lata 2013-2023